آجر در فضای داخلی

استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی این روزها به شدت محبوب شده است و طرفداران زیادی دارد. استفاده از آجر دکوراتیو حس و حال متفاوتی به خانه های مسکونی می بخشد.آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمانی در ایران است و در حال حاضر علاوه بر کاربرد آن در نمای ساختمان در دکوراسیون داخلی نیز کاربردهای زیادی دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی در محیط های مسکونی ، کافی شاپ ها، ویترین مغازه ها و فضاهای تجاری استفاده می شود.

در ادامه انواع کاربرد آجر در دکوراسیون داخلی معرفی و بررسی شده اند.

امروزه استفاده از آجر نما داخلی به یکی از پرکاربردترین مصالح مصرفی در دکوراسیون داخلی مبدل شده است. اجر نما داخلی در رنگ ها و طرح های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند پاسخگوی سلایق و سبک های مختلف باشد. باید توجه داشت که آجر مورد استفاده متناسب با سبک دکوراسیون داخلی باشد.می توان از آجرنما نسوز، رستیک و … استفاده کرد. از پرکاربردترین رنگ های مورد استفاده آجر در دکوراسیون داخلی منزل، دو رنگ سفید و قهوه ای است. می توان بخشی از دیوار خانه را با آجر نما داخلی تزئین کرد و یا اینکه تمام دیوار را با آن پوشاند. این آجرها قابل استفاده در بخش های مختلف ساختمان همچون دیوارهای ورودی، فضای آشپزخانه، ستون و … می باشد.

قیمت آجر نما داخلی با توجه به نوع، کیفیت و رنگ آن متفاوت است. برای استفاده از این آجرها می توان از پودرهای بندکشی همرنگ با اجر نما داخلی استفاده کرد و یا از رنگ های متضاد استفاده کرد و جلوه ای خاص به فضا بخشید.

آجر در دکوراسیون داخلی فضای نشیمن

طراحی داخلی با آجر در فضای اصلی و نشیمن خانه باعث می شود تا به محیط گرما ببخشد و فضایی گرم و صمیمی ایجاد کند. و با توجه به متراژ فضاهای مسکونی بهتر است از دیوار آجری به صورت محدود استفاده شود. استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی در ابعاد بزرگ و در تمامی دیوارها باعث می شود فضای اتاق ، کوچک به نظر برسد، ولی استفاده از آجر نما در یک دیوار باعث تنوع در فضای نشیمن می شود. انتخاب یکی از دیوارهای تاثیر گذار نشیمن به عنوان نقطه کانونی خانه و آجری کردن آن می تواند رنگ و بوی جدیدی به دکوراسیون داخلی بدهد.

در ادامه تصاویری به عنوان نمونه از کاربرد دیوار آجری در فضای نشیمن آورده شده است.

اجر در دکوراسیون داخلی
کاربرد آجر در فضای نشیمن

از دیگر مزایای استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی، هم نشینی مناسب آن در کنار دکوراسیون های مدرن و سنتی است و در کنار هر نوع دکوراسیون می توان از آن استفاده کرد.

دیوار آجری در فضای داخلی
دیوار آجری در فضای داخلی
آجر دکوراسیون داخلی
دکوراسیون آجری منزل

تنوع در چیدمان آجر نیز از مزایای دیگر استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی است.

آجر نسوز در دکوراسیون داخلی
چیدمان دیوار آجری در فضای داخلی
آجرنما در دکوراسیون داخلی
آجرچینی متفاوت در دیوار خانه

استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی تنها منحصر به فضای نشیمن نمیباشد و می توان در فضاهایی که کاربری مختلفی از سایر قسمت های خانه دارند، مثلا اگر بخشی به عنوان اتاق کار یا مطالعه بهره برداری می شود از دیوار آجری در آن قسمت استفاده کرد.

اجر نسوز در دکوراسیون داخلی
دیوار آجری اتاق کار
دکوراسیون داخلی با آجر
دیوار آجری مشبک در فضای مطالعه یا دکور

آجر در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

از آجر می توان در دکوراسیون اتاق خواب نیز استفاده کرد. فضای پشت تخت در اتاق خواب می تواند به عنوان فضای کانونی در نظر گرفته شود و دیوار آجری می تواند جایگزین کاغذ دیواری باشد.

دیوار آجری در اتاق خواب
دیوار آجر نما در اتاق خواب
آجر در دکوراسیون اتاق خواب
دیوار آجری اتاق خواب

نور پردازی دیوار آجری در دکوراسیون اتاق خواب با تاکید بر بافت آجری دیوار ، فضای اتاق خواب را به محیطی گرم و دلنشین تبدیل می کند.

نورپردازی دیوار آجری اتاق خواب
نورپردازی دیوار آجری اتاق خواب
نورپردازی دیوار آجری
دیوار آجر نما اتاق خواب با رنگ تیره

دیوار آجری رنگی در دکوراسیون داخلی

استفاده از آجر نما به صورت خام و اکسپوز در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد محیطی گرم و طبیعی می شود، اما می توان با رنگ کردن آجر نیز فضایی متفاوت ایجاد کرد و هماهنگی بیشتری با اجزای دیگر دکوراسیون داخلی ایجاد کرد.

رنگ دیوار آجری باید کیفیت خوبی داشته باشد و قابل شست و شو باشد. تکسچر آجر و بافت آجر به تنهایی می تواند حس زیبایی به محیط ببخشد. دیوار آجری سفید یکی از محبوب ترین نوع کاربرد آجر در دکوراسیون داخلی است.

دیوار آجری سفید در دکوراسیون
دیوار آجری سفید

 می توان انتخاب های جسورانه تری نیز برای رنگ کردن دیوار آجری در نظر گرفت و پس زمینه های خنثی، گرم و یا شادابی را در محیط ایجاد کرد.  دیوار آجری رنگی می تواند به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شود و مکانی برای قرار گرفتن تلویزیون ، شومینه و یا نصب تابلوهای خانوادگی باشد.

دیوار آجری رنگی
دیوار آجری رنگی
دکوراسیون داخلی منزل با اجر
رنگ های متنوع دیوار آجری

رنگ کردن دیوار آجری حتی می تواند به صورت یکدست نباشد و با ایجاد طرح های مدرن فضایی متفاوت و خاص ایجاد کرد.

دیوار آجری دکوراسیون سنتی
ایجاد طرح های مدرن با رنگ آمیزی دیوار آجری

استفاده از آجر به عنوان کفپوش

از دیگر استفاده های آجر در دکوراسیون داخلی ، استفاده از آجر به عنوان کف پوش است. با توجه به نوع و رنگ فضای هر اتاق می توان کف پوش آجری مناسب آن را انتخاب کرد. به کمک تنوع در رنگ و چیدمان آجر فضایی متفاوت را می توان خلق کرد.

کف پوش آجری در دکوراسیون داخلی
کف پوش آجری در فضای داخلی

اگر فضا و دیوارهای اتاق به رنگ های روشن باشد، بهتر است از آجر در رنگ های تیره تر در کف استفاده کرد و اگر دیوارها و فضای اتاق تیره بود، انتخاب آجر با رنگ های روشن بهتر است.

کف پوش آجری در فضای داخلی
کف پوش آجری
کفپوش اجری در دکوراسیون داخلی خانه
کفپوش آجری در دکوراسیون داخلی
کفپوش آجری مدرن
کفپوش آجری

یکی از کاربردهای کف پوش آجری ، استفاده از آن در دکوراسیون قسمت ورودی خانه است.

کف پوش آجری در ورودی خانه
کف پوش آجری در ورودی خانه

استفاده از آجر در سقف 

پوشش اکثر خانه های قدیمی به صورت طاق ضربی است، در بازسازی این خانه ها می توان پوشش سقف را در فضای داخلی به صورت اکسپوز  نگه داشت. این نوع کاربرد آجر در دکوراسیون داخلی در گالری ها و فضاهای هنری علاقه مندان بسیاری دارد.

دکوراسیون داخلی منزل با آجر نما
طاق ضربی آجری در دکوراسیون داخلی
سقف آجری داخل خانه
طاق ضربی آجری
استفاده از آجر در طراحی داخلی
طاق ضربی آجری در گالری

شومینه آجری در دکوراسیون داخلی

 یکی دیگر از فضاهای مناسب استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی ، شومینه است. شومینه ها با توجه به این که در فصل های بهار و تابستان مورد استفاده نیستند، می توانند به عنوان عناصر تزیینی جذاب در دکوراسیون داخلی باشند. استفاده از شومینه های آجری و یا استفاده از دیوار آجری در دیوار پشت شومینه می تواند به عنوان نقطه کانونی خانه مطرح شود. در ادامه تصاویری از نمونه های این نوع شومینه ها نشان داده شده است.

شومینه آجری
شومینه آجری
آجر نسوز در دکوراسیون داخلی
شومینه آجری اتاق نشیمن
آجرکاری دیوار پشت شومینه
آجرکاری دیوار پشت شومینه
شومینه با آجر نسوز
نمای آجری شومینه

آجر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

استفاده از آجر نما در دکوراسیون آشپزخانه نیز رایج شده است. فضای بین کابینت ها یکی از فضاهای مناسب برای استفاده از آجر است. همچنین دیوار پشت گاز و هود نیز می تواند آجری باشد. ضمن اینکه با نورپردازی ، دیواری منحصر به فرد در آشپزخانه می توان ایجاد کرد.

به خاطر مشکلاتی که آجر دارد و جذب رطوبت بالا، می توان از کاشی های طرح آجر نیز برای آشپزخانه استفاده کرد.

آجرنما در آشپزخانه
آجرنما در آشپزخانه
آجر دکوراسیون
نمای آجری دیوار آشپزخانه
آجر سفید در دکور آشپزخانه
آجر سفید در دکور آشپزخانه

به عنوان اپن آشپزخانه نیز می توان از آجر استفاده کرد و فضای آشپزخانه را از فضای نشیمن جدا کرد. این نوع سبک از طراحی داخلی آشپزخانه ، بیشتر در خانه های ویلایی استفاده می شود.

کانتر آجری آشپزخانه
کانتر آجری آشپزخانه
اپن آجری آشپزخانه
اپن آجری آشپزخانه
دکوراسیون داخلی با آجر
مدل کانتر آجری
دکوراسیون آجری آشپزخانه
دکوراسیون آجری آشپزخانه

استفاده از آجر در راه پله

راه پله در فضای داخلی نیز به عنوان مرکز کانونی دکوراسیون خانه می تواند مورد توجه قرار بگیرد. آجر می تواند به عنوان پوشش پله ها در قسمت روی پله و یا پاخور پله استفاده شود و یا برای ایجاد دیواری منحصر به فرد در کنار راه پله استفاده شود.

دیوار آجری کنار راه پله
دیوار آجری کنار راه پله
پله آجری در دکوراسیون داخلی
پله آجری در دکوراسیون داخلی
آجر نما دیوار راه پله
آجر نما دیوار راه پله
دیوار آجری راه پله داخل ساختمان
دیوار آجری کنار راه پله
دیوار آجر نسوز در دکور پله
دیوار آجر نسوز دکوراسیون داخلی

آجر در دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی و حمام

آجر به دلیل جذب رطوبت بالا بهتر است در فضاهای مرطوب استفاده نشود اما با رعایت بعضی نکات می توان از دیوار آجری در دکوراسیون سرویس های بهداشتی نیز استفاده کرد. به طور مثال می توان فقط یک دیوار را برای این کار انتخاب کرد و بهتر است که دیواری باشد که کمتر در خطر رطوبت است.

آجر در دکوراسیون سرویس بهداشتی
کاربرد آجر در سرویس بهداشتی
آجر نما در سرویس بهداشتی
آجر نما در سرویس بهداشتی

همچنین می توان ارتفاعی از دیوار را با کاشی و سرامیک پوشاند و قسمت بالای دیوار که رطوبت کمتری به آن می رسد را با آجر نما پوشاند.

آجر نمای داخل منزل
آجر نما در سرویس بهداشتی

استفاده از دیوار آجری به عنوان پارتیشن و جدا کننده

دیوار آجری در فضای داخلی می توان به عنوان یک دیوار جدا کننده و پارتیشن بین فضاهای داخلی باشد. با توجه به انواع چیدمان آجر ، دیوار آجری مشبک یکی از محبوب ترین انواع دیوارهای جدا کننده در دکوراسیون داخلی است. نمونه های از کاربرد دیوار آجری به عنوان پارتیشن در ادامه آورده شده است.

دیوار آجری مشبک در دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی با آجر
استفاده از آجر در طراحی داخلی
دیوار آجری مشبک

عبور نور از دیوار آجری مشبک ، باعث می شود تا در فضاهایی که عرض کمتری دارند استفاده شود و باعث شود علاوه بر جدا کردن دو فضا، ارتباطی از جنس نور و سایه برقرار شود.

دیوار آجری مشبک در دکوراسیون داخلی
دیوار آجری مشبک در دکوراسیون داخلی

علاوه بر موارد گفته شده، دیوار آجری می تواند به صورت طاق دو فضا را از هم تفکیک کند. تصاویر زیر نمونه هایی از این قبیل استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی هستند.

طاق آجری در دکوراسیون داخلی
طاق آجری در دکوراسیون داخلی
آجر کاری داخل منزل
استفاده از آجر در آستانه ورودی
طاق آجری در دکوراسیون داخلی
طاق آجری
آجر در دکوراسیون داخلی
طاق آجری با سبک سنتی

قیمت آجر دکوراسیون داخلی

قیمت آجر دکوراسیون داخلی با توجه به نوع آن متفاوت است. به طور مثال قیمت آجر نسوز دکوراسیون داخلی با قیمت اجر رستیک یکسان نیست. بر اساس کیفیت و برند نیز قیمت آجر دکوراسیون داخلی متفاوت خواهد بود. در برآورد هزینه ها، باید متراژ کار را نیز مدنظر قرار داد. در خرید آجر باید محل اجرای آن را نیز در نظر گرفت. برای مثال آجری که در فضای سرویس بهداشتی استفاده می شود باید در برابر رطوبت و آب مقاوم باشد.
نظرات کاربران
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


صفحه اصلی