آثار سید هادی میرمیران

هادی میرمیران به عنوان یکی از فعال ترین معماران مطرح ایرانی، آثار بسیاری را در طی دوران حرفه‌ای خود خلق کرده که تعداد زیادی از آن ها به مرحله اجرا رسیدند. با این وجود، طرح‌هایی نیز در میان سوابق کاری این معمار به چشم می‌خورند که هیچ وقت از حد یک طرح اولیه فراتر نرفته‌اند و طرح‌هایی مانند کتابخانه ملی ایران، موزه ملی آب ایران، فرهنگستان ایران میرمیران و همچنین مجتمع مسکونی ایل گلی تبریز، از جمله این موارد می باشند.

کتابخانه ملی ایران

پس از فراخوان وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۷۳ خورشیدی برای انتخاب برترین طرح برای ساختمان نو کتابخانه ملی ایران در منطقه عباس آباد تهران، رقابت سختی میان ۵ شرکت سطح اول معماری ایران ایجاد شد و طرح‌های گوناگونی ارائه شد. سید هادی میرمیران که یکی از چندین شرکت کننده این مسابقه طراحی بود، طرح فوق ‌العاده ‌ای از یک کتابخانه ساده تهیه نمود که با وجود انتخاب نشدن از طرف برگزار کنندگان مسابقه، از طرف بسیاری از اعضای جامعه معماری، مورد استقبال ویژه قرار گرفت.

حجم اصلی ساختمان کتابخانه ملی ایران که توسط میرمیران طراحی شده است، از دو مکعب مستطیل عمودی و افقی عظیمی تشکیل شده بود. مکعب عمودی در نقش مخزن بسته کتاب کتابخانه ملی ایران عمل می کرد و مکعب افقی، شامل سایر فضاهای این کتابخانه عظیم بود. سید هادی میرمیران در طراحی این کتابخانه هم مثل بسیاری از طرح‌های دیگرش در عین استفاده نمودن از معماری سنتی ایرانی، ایده اصلی خود را از یکی دیگر از سمبل‌های ملی ایران گرفته است، یعنی کوه دماوند.

موزه ملی آب ایران

موزه ملی آب ایران

موزه ملی آبی ایران را می توان از بهترین طرح‌هایی سید هادی میرمیران دانست که هیچ وقت به مرحله اجرا نرسید. این موزه، شامل ۵ قسمت آموزش، موزه‌داری، خدمات، مالی و اداری می باشد و موزه ‌داری به عنوان عظیم ترین بخش آن، شامل گالری‌های ثابت و موقت در دو گروه اصلی و جانبی می باشد. یکی از هدف های اصلی پروژه موزه ملی آب ایران هادی میرمیران از نظر خود او، یعنی سعی برای نمود معماری سنتی ایران با همکاری معمار مشهور ایرانی، بهرام شیردل، تحقق یافته بود و مواردی مثل مفهوم آب در فرهنگ ایران در درجه های بعدی قرار می گرفت.

مجموعه ورزشی رفسنجان

مجموعه ورزشی رفسنجان

مجموعه ورزشی رفسنجان

مجموعه ورزشی رفسنجان که شکل فعلی خود را از کانسپت یخچال‌های سنتی ایرانی گرفته است، یکی از برترین آثار سید هادی میرمیران در استان کرمان می باشد. مجموعه ورزشی رفسنجان سید هادی میرمیران که به خاطر طراحی منحصر به فرد خود، قسمتی از محیط پیرامون خود به نظر می آید، توانست در سال ۱۳۸۰ خورشیدی، جایزه بزرگ معمار آن سال را برای این معمار به همراه داشته باشد.

طرح مجتمع مسکونی ایل گلی تبریز

طرح مجتمع مسکونی ایل گلی تبریز

زمین این مجتمع مسکونی در جنوب شرقی شهر تبریز و در شمال غربی باغ ملی ایل بیگی قرار گرفته است. در طراحی این مجموعه مسکونی سعی بر آن بوده که از امکانات متناسب منظر طبیعی و حضور باغ ملی ایل گلی که در کنار آن واقع است، بهره گرفته شود. در این مجتمع مسکونی که به شکل آپارتمانی می باشد، واحدهای مسکونی یک تا چهار خوابه، مراکز اداری و خدماتی، فروشگاه‌ها و سالن اجتماعات در نظر گرفته شده است. الگوی اصلی طراحی مجموعه، قرار گرفتن واحدهای مسکونی، حول یک فضای باز مرکزی، هم راستا با باغ ایل گلی می باشد.

این فضای باز به شکل صفه‌ای منظور شده ‌است که در زیر آن مراکز خدماتی و سرویس مجموعه جای گرفته اند و دیدی فوق العاده بر همه شهر تبریز دارد. واحدهای مسکونی به شکل دو نوار ساختمانی و طبقه در اضلاع این فضا واقع شده و در بین آن‌ها یک برج پانزده طبقه در نظر گرفته شده ‌است که از دید خوبی به شهر تبریز و مجموعه استخر ایل برخوردار است. در دل این برج، یک گشادگی وسیع منظور شده که دید به تبریز را از روی صفحه ممکن می کند. کلل زیربنای این مجموعه در حدود ۱۷۵ هزار هکتار متر مربع می باشد که ۷۲ درصد به مسکونی و مابقی به فضاهای دیگری مانند خدمات، ارتباطات، پارکینگ و غیره اختصاص داده شده است.

معماری و دکوراسیون داخلی پویانو

آثار معماران برجسته ایرانی

آثار معماران برجسته ایرانی

معماری و دکوراسیون داخلی پویانو

آثار معماری هادی میرمیران

 
نظرات کاربران
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


صفحه اصلی