فرودگاه بین المللی پکن داکسینگ، اثر زاها حدید

فرودگاه بین المللی پکن داکسینگ، اثر زاها حدید یک فرودگاه جدید می باشد که در منطقه داکسینگ و در 46 کیلومتری جنوب مرکز شهر (20 دقیقه با قطار سریع السیر) واقع شده است. با هدف کاهش ازدحام در فرودگاه های موجود پایتخت، پکن داکسینگ، یک قطب حمل و نقل مهم برای این منطقه خواهد بود. تقاضا برای مسافرت های بین المللی در این فرودگاه به سرعت در حال افزایش است و این فضا به طور کامل با شبکه توسعه حمل و نقل کشور متحد شده است.

در ابتدا با خدمت رسانی به 45 میلیون مسافر در سال، پکن داکسینگ تا سال 2025، 72 میلیون مسافر را در خود جای خواهد داد و برای توسعه بیشتر برای خدمت رسانی سالانه به 100 میلیون مسافر و 4 میلیون تن بار برنامه ریزی شده است. پایانه مسافری 700 هزارمترمربعی پکن داکسینگ شامل یک مرکز حمل و نقل زمینی 80 هزار مترمربعی است که با ارائه ارتباط مستقیم با پکن، شبکه ریلی پرسرعت و خدمات قطار محلی یک کاتالیزور برای توسعه اقتصادی در تیانجین و استان هِبی فراهم می کند.به تازگی کد فرودگاه PKX توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، به این فرودگاه اعطا داده شده است، و پکن داکسینگ استاندارد جدیدی را در خدمات حمل و نقل هوایی مشخص کرده است و به جمعیت رو به رشد این منطقه در فضای یک ترمینال مسافری فشرده و کارآمد خدمت رسانی می کند که برای رشد آینده مناسب است.با تکرار اصول معماری سنتی چینی که فضاهای بهم پیوسته را در اطراف یک حیاط مرکزی سازمان می دهد، طراحی این ترمینال همه مسافران را به صورت یکپارچه از طریق مناطق مربوط به خروج، ورود یا انتقال به سمت حیاط بزرگ ومرکز آن هدایت می کند - یک فضای اجتماع چند لایه در قلب این پایانه.
شش فرم سیال در پشت بام طاقی شکل ترمینال برای پشتیبانی از سازه و هدایت نور طبیعی به داخل، به زمین می رسند و همه مسافران را به سمت حیاط مرکزی هدایت می کنند. نور طبیعی همچنین از طریق شبکه ای از پنجره های سقفی خطی وارد ترمینال می شود تا یک سیستم مسیریابی شهودی را در سراسر ساختمان فراهم کند و مسافران را به سمت گِیت های خروج آنها هدایت کند. دهانه های سازه ایِ تا 100 متر، فضاهای عمومی بزرگ این ترمینال را ایجاد می کنند و بالاترین درجه انعطاف پذیری را برای هرگونه تغییرشکل مجدد در آینده ایجاد می کنند.

 

طراحی شعاعی فشرده این ترمینال اجازه می دهد تا حداکثر تعداد هواپیما به طور مستقیم در ترمینال و با حداقل فاصله از مرکز ساختمان پارک شود و راحتی فوق العاده ای برای مسافران و انعطاف پذیری مضاعفی در فعالیت ها فراهم کند. 79 گِیت با پل های هوایی به طور مستقیم به ترمینال متصل می شوند و می توانند به سرعت و به طورهمزمان مسافران شش هواپیمای پر A380 را پشتیبانی کنند.
پنج ایستگاه هواپیمایی مستقیماً از محوطه اصلی مرکزی ترمینال که کلیه خدمات و امکانات رفاهی مسافران در آن قرار دارند، منشعب می شوند و به مسافران این امکان را می دهند که مسافت های نسبتاً کوتاه را در طول فرودگاه بدون نیاز به قطارهای شاتل اتوماتیک طی کنند. در نتیجه، طراحی فشرده این ترمینال فواصل بین فضای check-in و گِیت و همچنین اتصالات بین گِیت ها برای انتقال مسافران را به حداقل می رساند. این پیکربندی شعاعی، تضمین می کند که دورترین گِیت شبانه روزی در کمتر از 8 دقیقه پیاده روی قابل دسترسی است.تولید برق فتوولتائیک در سراسر فرودگاه برای تأمین ظرفیت حداقل 10 مگاوات نصب شده است. گرمایش متمرکز پکن داکسینگ با بازیابی گرمای هدررفته توسط یک سیستم پمپ حرارتی با منبع زمینی کامپوزیتی که شامل یک منبع انرژی متمرکز تقریباً 2.5 میلیون مترمربعی است، پشتیبانی می شود.
این فرودگاه همچنین از جمع آوری آب باران و یک سیستم مدیریت آب استفاده می کند، که از ذخیره طبیعی، نفوذ طبیعی و تصفیه طبیعی حداکثر 2.8 میلیون متر مکعب آب در تالاب ها، دریاچه ها و جریان های جدید برای جلوگیری از جاری شدن سیل و مقابله با اثر "جزیره گرما" تابستان در میکروکلایمت محلی استفاده می کند.

مشخصات فرودگاه پکن :
معماران: گروه معماری زاها حدید
موقعیت: پکن، چین
طبقه بندی: فرودگاه
معماران مسئول: گروه معماری زاها حدید و ADP Ingeniérie
طراحی: زاها حدید ، Patrik Schumacher
سال ساخت: 2019
عکاسی: Hufton+Crowنظرات کاربران
اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


صفحه اصلی